Ayrı Evlerde Aynı Hayat

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2020

Ortak yaşam biçimi Co-Housing tarzındaki çevre dostu konut kompleksi merkezi bir avlu etrafında düzenlenmiş bir, iki ve üç yatak odalı dairelerden ve ortak alanlardan oluşuyor.


Son yıllarda kentsel alanlarda ortaya çıkan Co-Housing büyük oranda genç profesyonelleri hedef alıyor.Bu proje, kapsayıcı bir toplulukta yaşamak ve birbirlerine karşılıklı destek sağlamak isteyen benzer düşünen 50 yaş üstü bir grup kadın tarafından geliştirilmiştir. Kuzey Londra’da konumlanan paylaşımlı konut projesini, sadece kadınlar tarafından oluşturulan Older Women's Co-Housing (OWCH) grubu için Londra merkezli mimarlık ofisi Pollard Thomas Edwards tasarladı.


OWCH grubu, mimarlardan, sürdürülebilir evler ve topluluk duygusu yaratan ortak tesisler tasarlamalarını istedi. Merkezi bir bahçe etrafında T şeklindeki planda düzenlenmiş tuğla evleri içeren paylaşımlı konut projesinde 25 özel daire bulunuyor.


2 ve 3 katlı olarak tasarlanan Co-Housing konutlarının üçte ikisi özel mülkiyet ve üçte biri ise sosyal konuttur.

1, 2 veya 3 yatak odalı olarak farklı ebatlardaki dairelerin hepsinde ortak bahçeye bakan veranda veya balkon vardır. Ortak alanlar, mutfak, yemek odası, toplantı odası, çamaşırhane, servis odası ve misafir odasından oluşuyor.

Çevre dostu konut kompleksinde yaşayanlar, ortak yaşam imkanlarının yanı sıra, bakım masraflarını da paylaşıyorlar.


50 yaşından büyük 6 kadın arkadaşça ve yardımsever komşular edinerek beraber yaşlanmak için yalnız yaşamaya bir alternatif olarak 1998’de bir araya geldi.


84 yaşındaki Shirley Meredeen, OWCH konutlarına taşınacak kadar uzun yaşayan tek kurucu üyedir.

OWCH grubunun ilk toplantısı 1998’de Shirley’nin evinde yapıldı. 2010’da araziyi aldılar ve 2016’da evlerine taşındılar. Şu anda, yaşları 50'lilerin başından 80'li yılların sonlarına kadar uzanan 26 kişi burada yaşıyor.


Kaynak:

1- https://www.owch.org.uk

2- https://www.yesilodak.com